Czad – cichy zabójca
Sezon grzewczy trwa i niestety zbiera żniwo popularnie zwany czad. W trakcie jesieni i zimy dochodzi do kilkudziesięciu śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Jest to zagrożenie, którego możemy uniknąć stosując się do kilku prostych zasad, ten cichy zabójca jest do powstrzymania. Jeżeli chcesz się odpowiednio przed nim zabezpieczyć przeczytaj koniecznie ten artykuł.
85 % Polaków wie jak rozpoznać czad
Jak wynika z badania ankietowego (wykonanego w listopadzie 2021 roku przez SW Research dla firmy Netatmo na reprezentatywnej próbie 1035 osób) aż 85 proc. Polaków deklaruje, że są świadomi zagrożenia wnikającego z obecności czadu w domu lub mieszkaniu. Okazało się również, że świadomość rośnie razem z wiekiem. Grupą wiekową posiadającą największą wiedzę w temacie czadu i jego zagrożenia jest 50+ (90 procent badanych w tym przedziale). Analizując wyniki z poprzednich lat rezultat jest optymistyczny. Badania z 2016 roku przeprowadzone na zlecenie MSWiA (sondaż dotyczący zagrożeń pożarowych) wykazały, że aż 53 % ankietowanych było przekonanych, że obecność czadu w powietrzu można poznać po zapachu. Jedynie co piąty badany wskazał, że do skutecznego wykrycia czadu mogą być przydatne jakiejś specjalne czujniki wykrywające gaz.
Jak powstaje czad i dlaczego jest aż tak niebezpieczny?
Tlenek węgla powstaje wtedy, gdy podczas spalania paliwa dopływa zbyt mało świeżego powietrza z zewnątrz. Ryzyko powstania czadu wzrasta gdy przewody odprowadzające spaliny są zapchane, a pomieszczenia są niewłaściwie wentylowane ( np. zabrudzone i zaklejone kratki wentylacyjne). Możliwymi źródłami powstania czadu są uszkodzone urządzenia grzewcze w naszych domach takie jak np. kominki, gazowe podgrzewacze wody, kotły na gaz, olej węgiel lub drewno.
Tlenek węgla nazwany jest „cichym zabójcą” ponieważ nie jest wyczuwalny. Nie ma smaku, zapachu, ani barwy, więc nie ma możliwości bez czujnika go wykryć Dostaje si do organizmu poprzez drogi oddechowe powodując m.in. uszkodzenia mózgu, układu nerwowego, sercowego i naczyniowego. To są objawy, które powinny nas zaniepokoić: osłabienie, ból głowy, duszność, przyśpieszona akcja serca i senność.
Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z powodu zatrucia czadem każdego roku umiera kilkadziesiąt osób. Warto przy tym podkreślić, że nastąpił znaczny spadek liczby ofiar śmiertelnych spowodowanych tlenkiem węgla – ze 111 w 2011 roku do 43 w 2021 roku.
Czujnik czadu – jak działa i gdzie powinien być zamontowany
Czujni czadu, to urządzenie które monitoruje stężenie tlenku węgla w pomieszczenie. W momencie gdy dopuszczalny poziom zostanie przekroczony uruchamia się sygnał świetlny i dźwiękowy. Przeważnie zapala się czerwona dioda (jeżeli nie ma zagrożenia, to dioda świeci się na zielono) i włącza się dźwięk o bardzo wysokim natężeniu (najczęściej powyżej 85 dB). Wyższe i droższe modele posiadają również funkcję powiadomienia o zagrożeniu na telefon domownika. W zależności od naszych potrzeb, modelu i ceny urządzenia istnieje możliwość pracy samodzielnej czujnika lub wpięcie go w istniejącą instalację alarmową lub tzw. system inteligentnego domu. Detektory należy umieścić w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia mogące być źródłem powstania czadu (kotłownia, salon przy kominku, kuchnia przy kuchence gazowej). Warto również pomyśleć o instalacji czujników w sypialni, pokojach dla dzieci jak i na każdej kondygnacji (po 1 urządzeniu na każdym piętrze).
- Jak zapobiegać powstaniu tlenku węgla?
- Przynajmniej raz w roku serwisować urządzenia grzewcze. Dzięki temu zamontowane w nich zabezpieczenia będą sprawne.
- regularnie czyścić przewody odprowadzające spaliny/dym oraz odprowdzające zużyte powietrze z pomieszczenia,
- nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i nawiewników w oknach,
- zamontować detektor, który zasygnalizuje nam niebezpieczny poziom tlenku węgla.
Źródło: magazynbiomasa.pl
W naszej ofercie możecie zakupić w korzystnych cenach kotły i palniki na pellet.
i sprawdź naszą ofertę.
Możesz samodzielnie sprawdzić jakie jest Twoje zapotrzebowanie grzewcze wypełniając aplikację online TUTAJ, a my pomożemy w doborze odpowiedniego i ekologicznego urządzenia. Mamy również sieć instalatorów, którzy profesjonalnie zamontują sprzęt i wykonają niezbędne prace w kotłowni.
@ nolimitsenergy_nole
Obserwuj nas na Instagramie
DODATKOWE INFORMACJE
nasza oferta
na skróty
Kontakt
No Limits Energy Łukasz Wolski
ul. Konwaliowa 2
86-031 Osielsko
NIP 554-228-24-57
+48 732 080 787
mapa instalatorów
© Copyright 2024 No Limits Energy | Stwórz z nami dobry klimat. Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Polityka prywatności | Polityka plików cookies