Kocioł na pellet, kotły, piece, piece i kotły, kocioł z podajnikiem, piec z podajnikiem, piec na pellet

Kocioł na pellet Bio Win 2 Exclusiv

 

 • kocioł niemal całkowicie bezobsługowy.  Wystarczy 1 lub 2 razy w roku opróżnić pojemnik z popiołem, o czym poinformuje kocioł.
 • automatyczne rozpalanie praca, czyszczenie, odpopielanie i zasypywanie pneumatyczne podajnikiem pelletu.
seriws sprzedaż montaż kotłów na pellet Windhager, najlepsze kotły na pellet

Dystrybucja i serwis regionalny Windhager w tej części Polski No Limits Energy -NoLE.

Nasze motto. “Jeśli coś robisz to rób to dobrze…”

Jeśli poszukujesz wpełni automatycznego kotła najwyższej klasy światowej, do małej czyli wąskiej lub niskiej kotłowni to trafiłeś we właściwe miejsce Bio Win 2

Budowa kotła na pellet bio win 2

Kocioł na pellet Bio WIn 2 z systemem pneumatycznego podawania

Kocioł Bio Win 2 jest to najnowsze dzieło Austriackiej firmy Windhager. Firma jest klasyfikowana jako jedna z najlepszych na Świecie w śród producentów kotłów na pellety. Windhager jest pierwszym proucentem na świecie, który wprowadził seryjną produkcję kotłów na pellet. Przez te lata wiedzie prym i wytycza kierunek rozwoju tego biznesu. Wiele firm próbuje podrobić choć w niewielkim stopniu kotły Windhagera jednek nikomu dotąd się to nie udało. Kolejnym właśnie skokiem technologicznym jest nowy produkt tej firmy BIO WIN 2.

W nowej odsłonie producent dołożył w standardzie sterownik dotykowy kotła z możliwością obsługi zdalnej kotła za pomocą inernetu i platformy internetowej.

Kocioł Bio Win 2 jest produkowany pod kilkoma modelami. Każdy z modeli daje coraz większą bezobsługowość. Poniższa tabela pokazuje jak każdy z modeli ułatwia obsługę. Najwyższy model Exklusiv daje całkowitą bezobsługowość kotła nawet do 1 roku. Po tym okresie należy doczyścić kilka miejsc pędzelkiem w których automatyczne czyściki nie dosięgły lub technologicznie nie można ich automatycznie wyczyścić. Prace te trwają kilkanaście minut z otwarciem obudowy tych miejsc. Czynności te mogą być wykonane podczas obsługi corocznej przez autoryzowany serwis lub samodzielnie. Należy tylko pamiętać, że aby kocioł miał utrzymaną gwarancję to producent przewiduje przegląd roczny co minimum 2 lata.

 

Śmiało można porównać taki system do instalacji gazowej lub pompy ciepła gdyż daje taką samą bezobsługowość. Kotły gazowe jak i pompy ciepła również muszą być serwisowane co roku. Należy pamiętać, że kotły gazowe kondensacyjne jak i pompy ciepła najlepiej pracują w instalacjach nowych z ogrzewaniem podłogowym i niskim czynniku grzewczym (o niskiej temp pracy kotła i instalacji). Gdy instalacja ma więcej wody np. w instalacji kaloryferowej potrzebujemy cieplejszego czynnika grzewczego czyli np. 65 stopni w układzie wody i kotła. W takich warunkach instalacje gazowe jak  pompy ciepła mają dużo niższą sprawnośc czyli efektyność palenia co za tym idzie zużycie energjji znacząco wzrasta a nawet może jej zabraknąć w bardziej niskich temp zimowych jakie w Polskce nierzadko doświadczamy.

 

 

Automatyczny palnik na pellet Bio Win 2 Windhager

Palnik pelletowy zamontowany w Bio WIn 2 i Lite. Innowacyjna technologia spalania pelletu w palniku wrzutowym wykonanym z stali wysokogatunkowej.

Oczyszczanie palnika następuje poprzez rozsunięcie się dna palnika dzięki czemu pozostałości po spaleniu grawitacyjnie spadają do popielnika.

Zapalarka palnika została opracowana w taki sposób aby funkcjonowała bezawaryjnie przez wiele lat na co Windhager udziela gwarancji.

Kocioł Bio WIn 2 nadaje się do budynków nowych z instalacją podłogową np. “pasywnych o niskiej przenikalności” jak i w budynkach starszych w których nie ma instalacji podłogowej jest tylko kaloryferowa.

Sterowanie odbywa się za pomocą automatyki MES+.

Modułowy system Energetyczny MES+ przejmuje całość zadań związanych z zarządzaniem energią układu. Nadzoruje on wytwarzanie i podział energii w najbardziej optymalny sposób. Jego modułowa budowa zapewnia możliwość dalszej rozbudowy. Jego zewnętrzną częścią jest sterownik pokojowy zlokalizowany w części mieszalnej budynku, umożliwiający tygodniowe programowanie temperatury. Cały system bazuje jednak na obserwacji temperatury zewnętrznej.

MES+ nie potrzebuje informacji o temperaturze wewnątrz budynku do zapewnienia pełnego komfortu jego mieszkańcom – jest to prawdziwy system pogodowy.

Za wyjątkową oszczędność kotła odpowiedzialny jest jego modulujący sposób działania palnika. Od 30% mocy dostarcza on jedynie taką ilość energii, jaka jest konieczna do osiągnięcia wybranych parametrów. Kocioł BioWIN 2 nie tworzy w ten sposób nadmiarów energetycznych, pomagając tym samym użytkownikowi oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Dlatego zastosowanie zbiornika akumulacyjnego jest wymagane jedynie w przypadku, kiedy zapotrzebowanie cieplne lokalu jest mniejsze niż 50% mocy nominalnej kotła.

Kotły z tradycyjnym trybem pracy (włącz/wyłącz) pracują pełną mocą albo wcale (kotły na ekogroszek wchodzą w tryb podtrzymania żaru), aby dopasować się do zapotrzebowania energetycznego. Zbyt częste cykle rozpalania i wygaszania prowadzą do dużych strat energetycznych. BioWIN 2 od 30% swojej mocy bezstopniowo dostarcza dokładnie taką ilość energii cieplnej, na którą istnieje faktyczne zapotrzebowanie.

Praca kotła bez modulacji

Praca kotła BioWIN 2

Praca kotła bez modulacji Praca kotła BioWIN 2

Plug & Play – tak brzmi dewiza firmy Windhager! Uruchomiwszy raz kocioł BioWIN 2, można pozostawić go spokojnie samemu sobie. Innowacyjna automatyka kotła BioWIN 2 Exclusiv zadba o to, aby użytkownik nie musiał troszczyć się o nic więcej.

Firma Windhager skupia się nie tylko na samym kotle – wytworzeniu ciepła – ale przede wszystkim nad gospodarowaniem i rozdziałem ciepła na poszczególne obwody grzewcze. Każdy kocioł jest indywidualnie wyposażany w zamówione układy sterujące. Na przykład: w sterowanie 1 obwodem ogrzewania podłogowego, 1 obwodem grzejników i 1 obwodem grzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W ślad za doborem sterowników idą odpowiednie grupy pompowo mieszające.

Adaptowaliśmy kocioł BioWIN 2 tak, aby mógł spełnić różne indywidualne potrzeby naszych Klientów. To Ty decydujesz, czy kocioł BioWIN 2 zasypywany jest paliwem  automatycznie czy ręcznie. Jeżeli ręcznie, będziesz musiał uzupełnić paliwo w zasobniku jedynie co 5 – 20 dni wzależności od mocy, rodzaju zasobnika oraz sposobu
użytkowania urządzenia.
Wszystkie nasze modele dostępne są w różnych wersjach, gdzie BioWIN 2 Exklusiv oferuje maksimum komfortu. Praktycznie nie wymaga jakiejkolwiek uwagi, za wyjątkiem
usunięcia popiołu jeden lub dwa razy w roku. Od 100kg zasobnika opału do całkowitej automatyzacji. To takie proste!

Model Exklusiv Premium Exklusiv-SL Klassik-L Exklusiv-S Klassik
Załadunek paliwa W pełni automatyczny W pełni automatyczny Ręczny (200 kg zasobnik) Ręczny (200 kg zasobnik) Ręczny (107 kg zasobnik) Ręczny (107 kg zasobnik)
Czyszczenie wymiennika ciepła W pełni automatyczne W pełni automatyczne W pełni automatyczne W pełni automatyczne W pełni automatyczne W pełni automatyczne
Usuwanie popiołu W pełni automatyczne (kompresja) Ręczne wybieranie (szuflada popielnika) W pełni automatyczne (kompresja) Ręczne wybieranie (szuflada popielnika) W pełni automatyczne (kompresja) Ręczne wybieranie (szuflada popielnika)
Obsługowość urządzenia* < 1 x na rok 1 x 3 miesiące < 10 dni < 10 dni < 5 dni < 5 dni

 

Bio Win 2 może być wyposażony w podajnik pneumatyczny to transportu pelletu dzieje się tak w wersji Exclusiv i Premium. Podajnik może mieć długość do 25m i 8m wysokości między zbiornikiem głównym pelletu a zbiornikiem kotła. Należy wówczas udostępnić pomieszczenie na budowę takiego zbiornika na pellet. Pneumatyka czyli powietrze wdmuchiwane pod większym ciśnieniem niż atmosferyczne transportuje pellet. System jest bardzo skomplikowany i przewiduje, że w pellecie może znaleźć się ciało obce np. worek co w normalnych warunkach trfale zablokowało by podajnik pneumatyczne. W systemie Windhager podajnik sprawdza wydajność podawanego paliwa i jeśli podawanie jest zablokowane to odwraca dysze wydmuchując ciło obce z podajnika lub w ciężkich przypadkach zmienia dyszę na inną pobierając paliwo z innego miejsca w zbiorniku głównym. CCykle te są bardzo precyzyjnie zaplanowane, więc jest bardzo małe ryzyko zatrzymania się podajnika a wówczas konieczność oczyszczenia ręcznego. Wystrczy jedynie kupować pellet od sprawdzonego dostawcy, który przestrzega minimum czystości produkcji i transportu pelletu w sojej fabryce.

 

Automatyczne odpopielanie kotła Bio WIn 2

Automatyczne odpopielanie i kompresja pracowanie pozostałości po spalaniu pelletu odbywa się automatycznie. Pellet w ostatniej fazie zostaje przetransportowany do wyjmowanego zbiornika po lewej stronie mechanizmu. Skrzynię to w łatwy sposób się wyciąga i wywozi na zamontowanych kółkach do wysypania. Montaż z powrotem jest tak samo łatwy.

 

 

 

 

 

System ten potrzebuje do automatycznej pracy:Kocioł na pellet BioWin2 Touch

 • Kocioł na pellet Bio Win 2 w wersji Exclusiv lub Premium
 • pomieszczenie na magazyn paliw lub zbiornik przed budynkiem służący na magazyn pelletu

Isnieją również wersje bez takiego podajnika np. Exclusiv SL w którym niema podajnika pneumatycznego do zasypywania automatycznego pelletu do zbiornika kotła. Należy to robić wówczas samemu wsypując pellet do zbiornika 100kg lub 200kg. Kocioł będzie się w tej wersji samodzielnie czyścił i kompresował popiół po spalaniu pelletu

Wersja niższa Klassik-L jest pozbawiona kompresji pelletu i obsługa takiego kotła ogranicza się do zasypania pelletu i oczyszczenia komory paleniskowej pamiętając, że palnik na pellet czy newralgiczne miejsce kotła sam się oczyszcza z pozostałości po pellecie.

Bio WIn Lite jest to nowy kocioł Windhagera, który jest wyposażony w bardzo wydajny wymiennik ciepła z automatycznym oczyszczaniem dzięki czemu jest bardzo oszczędny, o zmniejszonej ilości automatyki i z dużym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym tylko nie dotykowym. Wersja ta nazywa się Bio Win Lite i ta wersja jest wyposarzona w automatyczne oczyszczanie turbulatorów wymiennika. bez automatycznego pracowania popiołu i bez podajnika pneumatycznego tylko z ręcznym zasypywaniem zbiornika. Wersja ta nadal jest tak samo wydajna i ma bardzo wysoką sprawność została tylko odchudzona z części podzespołów co znacząco zmniejszy koszt zakupu kotła Bio Win Lite.

Kocioł Bio WIN Lite jest wyposażony w :Kocioł BioWin Lite

 • Nowoczesny palnik pelletiwy wykonany z stali nierdzewnej z funkcją automatycznego czyszczenia
 • Innowacyjny sterownik z bardzo precyzyjnie zaprojektowaną auomatyką, która z dotychczas niespotykaną dokładnością nadzoruje pracę kotła i jego podzespołów
 • Dwa rodzaje pojemności zasobnika paliwa – 107kg oraz 200kg
 • Płynnie regulowana moc urządzenia
 • Łatwy w instalacji w budynkach dzięki swojej ultra-kompaktowości  (zajmuje jedynie 1.12 m²)
 • Bezawaryjny system rozpalania grzałką elektryczną na którą producent daje pełną gwarancję.
 • Bezgłośna praca urządzenia
 • W pełni zautomatyzowane czyszczenie kotła
 • Intuicyjny system monitorowania InfoWIN
 • Zaawansowany system kontroli poprawności pracy i bezpieczeństwa urządzenia

 

Rodzaje zbiorników na pellet i zastosowanych podajników pelletowych:

 

 

Porównanie kotłów na pellety wg portalu PaliwaStale.pl

 

Automatyczny palnik na pellet Bio Win 2 Windhager

Palnik pelletowy zamontowany w Bio WIn 2 i Lite. Innowacyjna technologia spalania pelletu w palniku wrzutowym wykonanym z stali wysokogatunkowej.

Oczyszczanie palnika następuje poprzez rozsunięcie się dna palnika dzięki czemu pozostałości po spaleniu grawitacyjnie spadają do popielnika.

Zapalarka palnika została opracowana w taki sposób aby funkcjonowała bezawaryjnie przez wiele lat na co Windhager udziela gwarancji.

 

 

Sterowanie odbywa się za pomocą automatyki MES+.

Modułowy system Energetyczny MES+ przejmuje całość zadań związanych z zarządzaniem energią układu. Nadzoruje on wytwarzanie i podział energii w najbardziej optymalny sposób. Jego modułowa budowa zapewnia możliwość dalszej rozbudowy. Jego zewnętrzną częścią jest sterownik pokojowy zlokalizowany w części mieszalnej budynku, umożliwiający tygodniowe programowanie temperatury. Cały system bazuje jednak na obserwacji temperatury zewnętrznej.

MES+ nie potrzebuje informacji o temperaturze wewnątrz budynku do zapewnienia pełnego komfortu jego mieszkańcom – jest to prawdziwy system pogodowy.

Za wyjątkową oszczędność kotła odpowiedzialny jest jego modulujący sposób działania palnika. Od 30% mocy dostarcza on jedynie taką ilość energii, jaka jest konieczna do osiągnięcia wybranych parametrów. Kocioł BioWIN 2 nie tworzy w ten sposób nadmiarów energetycznych, pomagając tym samym użytkownikowi oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Dlatego zastosowanie zbiornika akumulacyjnego jest wymagane jedynie w przypadku, kiedy zapotrzebowanie cieplne lokalu jest mniejsze niż 50% mocy nominalnej kotła.

Kotły z tradycyjnym trybem pracy (włącz/wyłącz) pracują pełną mocą albo wcale (kotły na ekogroszek wchodzą w tryb podtrzymania żaru), aby dopasować się do zapotrzebowania energetycznego. Zbyt częste cykle rozpalania i wygaszania prowadzą do dużych strat energetycznych. BioWIN 2 od 30% swojej mocy bezstopniowo dostarcza dokładnie taką ilość energii cieplnej, na którą istnieje faktyczne zapotrzebowanie.

Praca kotła bez modulacji

Praca kotła BioWIN 2

Praca kotła bez modulacji Praca kotła BioWIN 2

Plug & Play – tak brzmi dewiza firmy Windhager! Uruchomiwszy raz kocioł BioWIN 2, można pozostawić go spokojnie samemu sobie. Innowacyjna automatyka kotła BioWIN 2 Exclusiv zadba o to, aby użytkownik nie musiał troszczyć się o nic więcej.

Zbiorniki na pellet, które można umieścić przy kotle jak i w oddaleniu nawet do 25 m od zbiornika i 8 m wysokości co do kotła. Można również takie zbiorniki umieścić w innej części budynku,w innym budynku lub można je zadołować pod obok budynku.

 

Erlebt das Hackgutsaugen live in Betrieb am Windhager Messestand! Messe Wels Energiesparmesse 2017 Halle 20 Stand A 810. Wir freuen uns auf euren Besuch von 01. – 05. März 2017!

Opublikowany przez Windhager na 1 marca 2017

 

Bio Win 2 może być wyposażony w zdalnie sterownie kotłem za pomocą aplikacji na smartphone wystarczy wykupić odpowiedni moduł i dostęp do platformy Windhager

 

 

 

 

 

Kocioł BioWIN XL jest dostępny w pięciu różnych wariantach mocy urządzenia. Poniżej znajduje się specyfikacja techniczna.

 

Wartość Jednostka BioWIN 10 BioWIN 15 BioWIN 21 BioWIN 26 BioWIN 33
Zasięg mocy pracy urządzenia kW 3,0 – 9,9 4,3 – 15 6,3 – 21 7,6 – 25,9 9,8 – 32,5
Sprawność kotła przy pracy z moca nominalną % 94,4 93,8 93,9** 93,9 94,8
Pojemność zasobnika paliwa dla Klassik, Exklusiv-S /Klassik-L, Exklusiv-SL kg 107/200 107/200 107/200 107/200 107/200
Wymiary jednostki kotłowej, Szer x Gł x Wys mm 767 x 812 x 1.286 767 x 812 x 1.286 767 x 812 x 1.286 767 x 812 x 1.286 767 x 812 x 1.286
Wymiary częsci zasobnika / 107 kg / 200 kg, Szer x Gł x Wys mm 660 x 612 x 1611 / 820 x 1015 x 1615
Waga całkowita* kg 286 308
Waga wymiennika ciepła* kg 200 221
Minimalna waga jednostki kotłowej* kg 170 191
Średnia przyłącza spalinowego mm 130 130 130 130 130
Zużycie energii elektrycznej podczas pracy z mocą minimalną /nominalną W 16/28 18/33 19,6/41,2** 21/48 31/77

 

* – wersja Exklusiv **

– wartość interpolowana

BioWIN lite Jedn BWL100 BWL150 BWL210 BWL260
Zasięg mocy grzewczej urządzenia kW 3,0 – 9,9 4,3 – 15 6,3 – 21 7,6 – 25,9
Sprawność urządzenia dla mocy nominalnej % 94,4 93,8 93,9 93,9
Pojemność zasobnika paliwa kg 107 / 200
Masa całkowita urządzenia kg 286 308
Masa wymiennika z osprzętem kg 200 221
Masa wymiennika kotła kg 170 191
Średnica przyłącza kominowego mm 130
Zużycie energii w pracy minimalnej / nominalnej W 16 / 28 18 / 33 19,6 / 41,2 21 / 48

Od początku – Historia firmy Windhager

Wszystko się zaczęło od małego sklepu z artykułami metalowymi aż do dzisiaj, kiedy jest to duża, międzynarodowa firma.

Anton Windhager zaczął produkcję prostych kominków na drewno w 1921 roku, od tych czasów jego mały biznes stał się jedną z największych światowych firm produkujących urządzenia grzewcze. Przez ponad 90 lat, urządzenia z logo Windhager cechuje Austriacka jakość, świeżość innowacji i skupienie wszystkich działań w trosce o klienta.

Czego się możesz spodziewać po Windhager?  Ciągły rozwój i wzrost

Otwarcie oddziału firmy w Szwajcarii w latach 80-tych ubiegłego stulecia, poprzedzone otwartymi wczęśniej oddziałami w Niemczech, a kolejny we Francji w roku 2010, było ważnym punktem w dziejach rozwoju firmy.  Z załoga pracowniczą liczącą ok 500 osób, dzisiaj Windhager jest jednym z najbardziej uhonorowanych producentów kotłów grzewczych w Europie. A od kilku lat weszliśmy z marką Windhager na teren Polski.

Specjaliści w biomasie. Doświadczenie w spalaniu drewna i pelletu

Tendencja do poszukiwania zastosowań tymczasowych, w których jedynym kryterium wyznaczającym jest cena produktu, jest coraz bardziej dominująca, szczególnie na rynku urządzeń grzewczych. Jednakże – w szerszej perspektywie – to ekonomia i trwałość są najważniejszymi kryteriami, które są brane pod uwagę na wszystkich etapach inwestycji – zarówno w fazie planowania jak i realizacji. Windhager już dawno temu pojął tę zależność, decydując się na wyspecjalizowanie się w urządzeniach spalających drewno, głównie w postaci granulatu pellet.

 

 

Sukces we wszystkich obszarach

Dzisiaj, firma Windhager jest jedną z największych, najbardziej prestiżowych firm w Europie produkujących kotły na pellet. Liczne nagrody, takie jak “Energy Genie Ministerstwa Środowiska i Górnej Austrii”, lub Salzburska Nagroda Innowacji dla Biznesu potwierdzają rangę i znaczenie firmy w tych obszarach. Jednakże, najwyższym wyrazem uznania produktów Windhager przez klientów końcowych jest olbrzymi i wciąż rosnący popyt na produkty tej marki.  Więcej niż 50 000 gospodarstw domowych w Europie jest już ogrzewanych kotłami pelletowymi marki Windhager.

 

Certyfikacja Towarzystwa Klimatycznego

Wkład firmy Windhager w ruch oszczędzania energii

Windhager uzyskał certyfikat Towarzystwa Klimatycznego. Codzienna praca we wszystkich działach firmy uwzględnia ochronę klimatu i środowiska.

Różne projekty zostały wdrożone na przestrzeni lat, między innymi:

 • Bilans energetyczny: Miesięczne zużycie energii elektrycznej i ciepła są rejestrowane, stąd łatwo skalkulować ich poziom i poziom oszczędności wynikłych z racjonalnego wykorzystania energii.
 • Użycie ciepła odpadowego: Ciepło odpadowe z produkcji wykorzystywane jest bezpośrednio w celach grzewczych, ciepło odpadowe z kompresorów wykorzystywane jest w procesie suszenia.
 • Automatyczna kontrola oświetlenia: Podczas przerw w pracy, oświetlenie miejsc w pracy jest automatycznie wyłączane za pomocą czasowych wyłączników światła.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem, montażem, serwisem lub doradztwem to zapraszamy do kontaktu: No Limits Energy – NoLE.

KOLEJNY ZŁOTY MEDAL dla BioWIN 2 !

Nie mogło być inaczej ! Komisja konkursowa Targów DOM 2017 w Kielcach po raz drugi doceniła najbardziej inteligentny kocioł na pellet na targach – BioWIN 2 TOUCH, któremu przyznała Złoty Medal Targów.

Tak, to już drugi medal tych samych targów dla tego samego urządzenia, bo w zeszłym roku podczas poprzedniej edycji wystawy, urządzenie również zostało wyróżnione przyznaniem mu tej samej nagrody !

Ciekawostka:
Kocioł BioWIN 2 jest najbardziej uhonorowanym kotłem na pellet w Europie, pod względem otrzymanych medali i wyróżnień !

Windhager. Radość ogrzewania !

Zdjęcie użytkownika Windhager.     Zdjęcie użytkownika Windhager.

Przykładowe realizacje. Więcej zdjęć w zakładce „Realizacje”

Sklep internetowy.

*Informacje zawarte na stronie internetowej  nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego z dn. 23.04.1964r.Księga pierwsza, Tytuł IV, Dział II..