Najważniejsze zmiany w Programie Czyste Powietrze 2023
Najważniejsze zmiany w Programie Czyste Powietrze od 3 stycznia 2023
Program Czyste Powietrze 2023 ruszył po raz pierwszy we wrześniu 2018 roku. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Program ma być realizowany do 2029 roku. Na Czyste Powietrze rząd zamierza przeznaczyć w ciągu 10 lat 103 mld PLN.
W programie Czyste Powietrze 2023 duże zmiany! Dofinansowanie na termomodernizację domu czy wymianę kopciucha może wynieść do 135 000 PLN. Przyjmowanie wniosków do nowej wersji Czystego Powietrza rusza 3 stycznia 2023 roku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dotację z nowego Czystego Powietrza? Dla jakich progów dochodowych jakie dopłaty?
Jest zapowiedź aktualizacji programu Czyste Powietrze. Nowa wersja programu Czyste Powietrze ruszy 3 stycznia 2023 roku. Najważniejsze zmiany programu Czyste Powietrze dotyczą:
- podniesienia wysokości progów dochodowych,
- wyższego dofinansowania o jakie można się ubiegać,
- możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca,
- ścieżki bankowej programu – kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku,
- obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.
Czyste Powietrze 2023 z wyższymi progami dochodowymi i dofinansowaniem
Minister Anna Moskwa podała 15 grudnia, że po zmianach w programie Czyste Powietrze przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1 564 do 1 894 PLN na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2 189 do 2 651 PLN w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja wzrośnie z 47 000 do 99 000 PLN.
Przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną odpowiednio:
- z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych,
- z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.
Maksymalna wysokość dotacji wzrasta z 79 000 do 135 000 PLN.
Anna Moskwa wyjaśniła, że podwyższenie progów dochodowych, jak i wysokości dotacji, wynika m.in. z rosnących cen usług i produktów.
Przypomniała też, że w przypadku beneficjentów podwyższonego i maksymalnego wsparcia można ubiegać się o 50% dotacji w ramach prefinansowania inwestycji, czyli przed faktycznym startem remontu. Pieniądze te trafią do wykonawców prac, a pierwsza transza dotacji będzie przelewana na konto do 14 dni od podpisania umowy. Pozostała część zostanie wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.
Dla kogo program?
Program Czyste Powietrze przeznaczony jest właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
Wnioski należy składać do właściwego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW), który obejmuje swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek lub lokal mieszkalny. Aktualnie obowiązujący formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełniania dostępne są: w Portalu Beneficjenta, tj. aplikacji internetowej znajdującej się na stronach internetowych wfośigw lub w serwisie gov.pl.
Jak złożyć wniosek przez internet lub w urzędzie?
Przed złożeniem wniosku poprzez Portal Beneficjenta Wnioskodawca rejestruje konto na tym portalu. Rejestracja konta umożliwia pobranie elektronicznej wersji wniosku. Pobrany wniosek w postaci elektronicznej należy wypełnić i przesłać poprzez Portal Beneficjenta do właściwego wfośigw, z zastrzeżeniem w poniższym punkcie. Wnioskodawca przesyłający wniosek poprzez Portal Beneficjenta zobowiązany jest również do wydrukowania wniosku z Portalu Beneficjenta, opatrzenie go swoim podpisem i dostarczenie w postaci papierowej wraz z załącznikami (z wymaganymi podpisami) do właściwego wfośigw.
Wnioskodawca wypełnia wniosek na stronie i podpisuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym oraz przesyła go za pośrednictwem wskazanego serwisu do właściwego wfośigw na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP. W tym przypadku konieczne jest załączenie załączników do wniosku w formie elektronicznej (skany z wymaganymi podpisami).
Złożenie wniosku w formie dotacji z prefinansowaniem możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem serwisu GWD z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym, a w przypadku braku podpisu, możliwe jest wydrukowanie formularza wniosku, ręczne podpisani i przesłanie go pocztą lub przekazania za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie.
W przypadku gdy wnioskodawca nie ma możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, dopuszczalne jest złożenie wniosku wraz z załącznikami tylko w formie papierowej. Zaleca się wypełnienie wniosku (nawet jeżeli jest składany wyłącznie w formie papierowej) korzystając z aktywnego formularza, ze względu na „samoliczące się” pola.
Złożenie wniosku pośrednictwem banku
W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, składa się wniosek wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a po przyznaniu kredytu – wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze. Konsultant (pracownik banku) pomoże Ci wypełnić dokumenty. Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej, bank złoży w naszym imieniu wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw). Bank, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, wypłaci kredyt. Jeśli kredyt jest zabezpieczony gwarancją BGK, to wypłata kredytu nastąpi po podpisaniu umowy dotacji.
W terminie 18 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku o dotację) należy zrealizować inwestycję, a następnie złożyć w wfośigw wniosek o jej rozliczenie.
Wfośigw wypłaca dotację po pozytywnej weryfikacji przedstawionych dokumentów zakupowych. Środki trafią na rachunek kredytu, co oznacza, że bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu.
W naszej ofercie możecie zakupić w korzystnych cenach kotły i palniki na pellet. Kliknij TUTAJ i sprawdź naszą ofertę.
Możesz samodzielnie sprawdzić jakie jest Twoje zapotrzebowanie grzewcze wypełniając aplikację online TUTAJ, a my pomożemy w doborze odpowiedniego i ekologicznego urządzenia. Mamy również sieć instalatorów, którzy profesjonalnie zamontują sprzęt i wykonają niezbędne prace w kotłowni.
@ nolimitsenergy_nole
Obserwuj nas na Instagramie
DODATKOWE INFORMACJE
nasza oferta
na skróty
Kontakt
No Limits Energy Łukasz Wolski
ul. Konwaliowa 2
86-031 Osielsko
NIP 554-228-24-57
+48 732 080 787
mapa instalatorów

© Copyright 2025 No Limits Energy | Stwórz z nami dobry klimat. Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Polityka prywatności | Polityka plików cookies