Modernizacja palników

Zamontuj palnik na pellet w swoim kotle

Zastanawiasz się czy twój stary kocioł się nadaje do modernizacji to zadzwoń do nas a odpowiemy na to pytanie…

Usługa montażu palnika

Potrzebujesz pomocy w montażu

Sprzedaż z wysyłką

Palniki na pellet, kotły na pellet, akcesoria i podzedspoły.

Dostawy pelletu

Dostarczamy pellet A1,A2, B.

Montażem palników zajęliśmy się jako jedni z pierwszych w kraju.

Wykorzystaj nasze doświadczenie i wybierz dla siebie najlepsze urządzenie

Montaż palników do każdego kotła i pieca

Zastosowanie palników na pellet

Palniki pelletowe (palniki na pellet), zastosowanie do wszystkich kotłów i pieców (starych i nowych). Tanie w użytkowaniu, ekologiczne ogrzewanie pelletem. Dzięki czemu twoje urządzenie będzie nowoczesne i automatycznie się rozpali, dobierze moc grzania i wyczyści się po wygaszeniu (opcja).

komu są montowane?

Palniki idealne rozwiązanie dla każdego zarządzającego instalacją cieplną w własnym domu, firmie czy zarządców nieruchomościami dużych budynków. Rozwiązuje problemy osób mający kotły i piece na olej opałowy, gaz, węgiel eko, groszek czy piekarnie i suszarnie.

Czy opłaca się montować palnik do starych wieloletnich urządzeń?

Jeśli myślisz, że twój kocioł to już stare urządzenie i nie warto już go modernizować to pamiętaj. Palnik w przyszłości w przypadku awarii kotła możesz przełożyć do nowego kotła. Możesz najpierw wstawić palnik z osprzętem, który będziesz użytkował już dzisiaj. Zestaw dzisiaj kupiony i zamontowany do starego kotła będziesz mógł wykorzystać w razie wymiany kotła w przyszłości. Praca na pelecie wydłuża zazwyczaj żywotność kotła bo pali delikatniejsze mniej toksyczne paliwo.

Gdzie można zamontować palnik na pellet?

⇒ w kotłach węglowych,
⇒ w kotłach na drewno czyli tak zwane śmieciuchy
⇒ w kotłach na olej opałowy
⇒ w kotłach na olej przepracowany
⇒ w kotłach na gaz ziemny i LPG
⇒ w piecach piekarniczych, termo-olejowych, cyklotermiczne i RRK
⇒ suszarnie tytoniu, kukurydzy, zboża trocin i wiele innych.
⇒ większość kotłów i pieców jakie są na rynku
⇒ w kominkach przeszklonych na drewno
⇒ w kadziach np. piwnych
⇒ w wielu innych rozwiązaniach

Czego się możesz spodziewać po Palnikach pelletowych:

 • ⇒ automatyczne rozpalania
 • ⇒ automatyczna praca
 • ⇒ automatyczne czyszczenia
 • ⇒ minimum 5 dni bez podchodzenia do kotła w okresie zimy  (w zależności od konstrukcji kotła i wielkości popielnika)
 • ⇒ niektóre palniki samoczyszczące wydłużają czas bez konieczności oczyszczania przez okres miesiąca do nawet całkowitej bez obsługi palnika przez cały rok – jeśli tylko wielkość popielnika i wymiennika pomieści popiół po pellecie i jakość pelletu na to pozwoli.
 • ⇒ automatycznie modulowana moc w zależności od zapotrzebowanie budynku na ciepło
 • ⇒ opcja powiadomienie na tel lub mail, zmiana ustawień platformą internetową lub aplikacją na smartphone

Co potrzebujesz aby zmodernizować swoją kotłownię?

 • ⇒ palnik pelletowy
 • ⇒ podajnik pelletowy
 • ⇒ zbiornik na pellet
 • ⇒ kocioł który posiadasz lub nowy
 • ⇒ sterownik palnika

Opcjonalnie:

 • ⇒  regulator pokojowy do automatycznego utrzymywania temp. w domu.
 • ⇒ moduł internetowy do zdalnej regulacji i komunikacji.
 • ⇒ dla wymagających – montaż podajnika pneumatycznego i silosu głównego

O pelecie i popiole

Co to jest pellet?

Zmielona na pył trocina trzewna, która została sprasowana pod wysokim ciśnieniem na kształt połamanego ołówka. Taka frakcji pozwala na transportowanie podajnikami pelletu do palnika i zwiększa kaloryczność trociny.

po czym poznać dobry pellet

Dobry pellet dla kotła na pelet cechuje niska wilgotność (poniżej 10%), wysoka jakość składników i równomierne wymiary. Zawartość popiołu powinna być jak najniższa. Ważne są również certyfikaty jakości, np. ENplus, oraz opinie użytkowników. Wybór wysokiej jakości pelletu gwarantuje efektywne spalanie, wyższą wydajność kotła i dłuższy okres bezawaryjnej pracy, co przekłada się na oszczędność czasu i kosztów napraw.

Jak wygląda popiół po pellecie a1?

Popiół po spaleniu pelletu to sypki proszek przypominający w strukturze mąkę kuchenną. Suchy pyłek wymiatamy miotełką i wyciągamy szufelką a jeszcze wygodniej wysysamy popiół odkurzaczem kominkowym. Kolor popiołu jest uzależniony od trociny, jakości spalania i czy nie dodano do trocin innych substancji podczas pelletowania. Najczęściej jest to ciemno szary (popielaty) popiół czasem prawie czarny a czasem jasno szary.

jak wygląda gorszy pellet a2

W tym przypadku również najczęściej popiół po spaleniu pelletu to sypki proszek przypominający w strukturze mąkę kuchenną. W gorszym pelecie pojawiają się z różnym nasileniem i różną wielkością kawałki (bryłki) tgz. zgorzeliny, kamienie. W bardziej brudnym pellecie popiół i każde jego drobiny mogą się zlepiać (lekko się kleić do siebie i do palnika). W tego typie pellecie polecamy szczególnie palniki samoczyszczące, które pomogą w oczyszczaniu się z popiołów. Pamiętaj , że stosując coraz gorszy pellet zwróć większą uwagę na pracę palnika i dozoruj kocioł częściej.

jak wygląda pellet agro

Pellet agro to pellet z najczęściej płodów rolnych. np. łuska słonecznika, mix zmielonych zbóż i wiele innych kombinacji.
Z naszego doświadczenia są to trudne paliwa do palenia i wymagają od użytkownika dużo większej ingerencji w urządzenie co drastycznie zmniejsza komfort automatycznej długotrwałej pracy jak to się dzieje na lepszym pellecie drzewnym nawet zabrudzonym ale drzewny.

Co pozostaje po spaleniu pelletu A2, b czyli gorszego (tańszego)

 

Spalanie złego, niskiej jakości pelletu może prowadzić do kilku niekorzystnych skutków. W zależności od składu i jakości pelletu, możliwe konsekwencje obejmują:

1. Zwiększona zawartość popiołu: Niskiej jakości pellety często zawierają dodatki, które generują większą ilość popiołu podczas spalania, co może prowadzić do szybszego zapełnienia komory spalania i konieczności częstszego czyszczenia.
2. Zanieczyszczenie kotła: Nieodpowiedni pellet może powodować osadzanie się nieczystości w kotle, co może zmniejszyć wydajność i skuteczność jego działania.
3. Wyższe emisje szkodliwych substancji: Spalanie niskiej jakości pelletu może prowadzić do wyższych emisji substancji szkodliwych, takich jak pyły czy tlenki azotu, co ma negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.
4. Ryzyko uszkodzeń kotła: Zanieczyszczenia i nadmierna ilość popiołu mogą prowadzić do uszkodzeń kotła, co wymagać będzie częstszych napraw i przeglądów technicznych.

W skrócie, spalanie złego, gorszego pelletu może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania kotła, zwiększonego ryzyka awarii oraz negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie. Dlatego wybór wysokiej jakości, certyfikowanego pelletu jest kluczowy dla sprawnego i bezpiecznego działania kotła na pelet.

jak długo czyścisz kocioł?

⇒ Raz w roku również należy wyczyścić podłączenie kominowe kotła i komin (choć po roku niewiele będzie tam do czyszczenia.
⇒ W spokojny sposób kocioł zazwyczaj wyczyścisz w ciągu 5-do-15 min w zależności od modelu.

Ile popiołu pozostaje po spaleniu pelletu?

⇒ Pellet A1 spala się prawie do zera (popiołu pozostaje jedynie 0.2 do 0,5%). Z tony pelletu pozostaje około 2-5 kg drobnego popiołu , który jest doskonałym nawozem do np. swojego ogród.
⇒ Przy pellecie gorszej jakości może to zwiększyć do około 1% czyli dalej niewiele w porównaniu z węglem, ekogroszkiem czy drewnem około 20-40

jak jest transportowany pellet

⇒ Pellet jest pakowany w wygodne worki 15, 20 lub 25kg, które ułatwiają zasypanie zbiornika
⇒ W większych instalacjach stosuje się 1 lub 1.5 tonowe bigbagi
⇒ Duże inwestycje otrzymują pellet cysternami i wtłaczają pellet sprężonym powietrzem

Jak przechowywać pellet

⇒ Wystarczy w miarę suche nie ocieplone pomieszczenie w którym pellet nie będzie narażony na zamakanie np. deszczem, wybijającą wodą gruntową czy rozpuszczającym śniegiem.
⇒ blaszany garaż, przybudówka, czy w miarę sucha piwnica będzie doskonałym magazynem paliw

Jak długo czyści się kocioł po spaleniu pelletu?

⇒ W spokojny sposób kocioł wyczyścisz w ciągu 5-do 15 min w zależności od modelu.
⇒ Raz w roku również należy wyczyścić podłączenie kominowe kotła i komin (choć po roku niewiele będzie tam do czyszczenia)

Jak często czyści się piec po spaleniu pelletu?

⇒ Piec czyścimy z taką częstotliwością z jaką popiół zapełnia urządzenie. Nigdy nie możemy dopuścić aby popioły zablokowały przepływ spalin przez palnik jak i piec. Taka sytuacja spowoduje włączenie się alarmu przegrzanie temperatura palnika a w szczególnych przypadkach potrafi uszkodzić podzespoły palnika.
⇒ Uszkodzenia wynikające z nie wystarczająco częstego czyszczenia urządzenia nie podlegają naprawie gwarancyjnej.

Jak sprawdzić czy możesz zamontować palnik?

Z

gdzie montujemy palnik?

Palniki montujemy najpiej tam gzie dotychczas było spalane paliwo. Tam gdzie przewidział producent kotła (pieca)
Z

montaż w drzwiach

Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie.
Daje możliwość otwarcia drzwi i komfortowe zaglądnięcie do palnika do np. oczyszczenia.

Zdarza się, że na produkcji wpadnie do pelletu jakieś ciało obce np. urwana część maszyny, czy śruba. Ta śruba może wpaść do zasobnika i uszkodzić podajnik. Zdarzało się również, że przeszła przez podajnik i wpadła do palnika gdzie jest mniejszy podajnik i tam ugrzęzła. Najczęściej wystarczy wyjąć taką śrubę z podajnika i palnik dalej działa. Więc montaż w drzwiczkach pozwoli na łatwą diagnozę czy coś wewnątrz palnika jest i można ją łatwiej wyjąć.

Z

montaż z boku kotła

Jest to rozwiązane stosowane najczęściej w kotłach na ekogroszek, miał z podajnikami. Wówczas wstawia się flanszę montażową do palnika.

Pamiętaj. Płomień z palnika wychodzi na wprost a nie jak w retortowym do góry więc sprawdź czy Płomień nie będzie uderzał o przeciwległą ściankę kotła, która jest często jedynie blachą bez płaszcza wodnego (nie ma chłodzenia wodą). Opalanie mocnym płomieniem może uszkodzić taką ściankę kotła i grozi pożarem.

W tym rozwiązaniu często stosuje się dodatkowo flanszę dystansową oddalającą palnik tak aby jak najmniej wchodził do kotła. I jeśli jest potrzebna stawia się cegłówki szamotowe w miejsce narażone na zbyt mocny płomień.

Z

Czy musi być wkład kominowy?

Wkład kominowy zabezpiecza komin ceglany przed szkodliwymi czynnikami spalin. Jeśli ustawimy dobrze palnik i nie będzie strat kominowych czyli będziemy mieli znacznie chłodniejsze spaliny tj. na 100st.i poniżej, to warto założyć wkład kominowy aby nie wykropliła się wilgoć w kominie co mogło by wytrącić wykwity w górnych częściach komina. Można również tak ustawić palnik aby spaliny były chłodne ale np na 150-180 stopni stopni wówczas ryzyko skraplania spada. Jeśli mamy komin systemowy np. ceramiczny to mamy zabezpieczony komin.
Z

Jak często czyści się piec po spaleniu pelletu?

Piec czyścimy z taką częstotliwością z jaką popiół zapełnia urządzenie. Nigdy nie możemy dopuścić aby popioły zablokowały przepływ spalin przez palnik jak i piec. Taka sytuacja spowoduje włączenie się alarmu przegrzanie temperatura palnika a w szczególnych przypadkach potrafi uszkodzić podzespoły palnika. Uszkodzenia wynikające z nie wystarczająco częstego czyszczenia urządzenia nie podlegają naprawie gwarancyjnej.

Co wpływa na wycenę twojej modernizacji

jaki palnik możesz zastosować?

Zacząć trzeba dobór palnika od mocy jaką potrzebujesz do twojego urządzenia.

Potem sprawdzasz jak duże wymiary paleniska dany palnik ma i czy wejdzie w otwór np. drzwiczki nad rusztem.

Jeśli masz cienkie drzwiczki i krótki kołnierz kotła lub krótką komorę spalania rozważ montaż flanszy dystansowej oddalającej palnik od drzwiczek dzięki czemu płomień nie będzie tak uderzał o tylną ściankę kotła.

zasobnik na pellet z wyczystką

Zasobnik na pellet jest to zbiornik w którym magazynujemy paliwo. Producenci zaprojektowali te zbiornikiem z starannością aby były jak najbardziej funkcjonalny. Zaletą jest wyczystka, którą można oczyścić dno zbiornika z ciał obcych jak i rozdrobnionego pelletu, który blokuje pobieranie pelletu do palnika.

Wielokrotnie klienci budują własne zbiorniki lub wykorzystujemy np. kosze na śmieci czy po płynach. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym żeby dobrze zamocować podajnik tak żeby się nie przemieścił podczas pracy czy postoju. Każda zmiana pozycji podajnika wpływa na wydajność podajnika czyli zmienia się ilość podawanego peletu.

flansza dystansowa

Mamy gotowe flansze dystansowe do naszych palników, można również samemu.

ma ona na celu oddalenie palnika od wnętrza kotła tak aby płomień z palnika był w najlepszym miejscu. Również osłania palnik od często gorących drzwiczek. Dzięki flanszy gorąco nie rozgrzewa obudowy palnika i nie naraża go na przegrzanie.

Jeśli nie potrzebujesz oddalać palnika od kotła to zastosuj izolację termiczną lub sznur aby odseparować palnik od drzwiczek.

Jaki sterownik wybrać

Sterownik podstawowy

jeden obieg do CO
jeden obieg do cwu
czujnik kotła i bojlera
czujnik spalin
obsługa regulatora pokojowego
obsługa modułu internetowego
trzeba do niego dołorzyt zabezpieczenie  STB kotła np. Plum 350 lub Estyma

Sterownik rozbudowany

obsługuje wszystkie funkcje z sterownika podstawowego
dodatkowo obsługuje zawór cztero lub trzy drogowy z siłownikiem i czujnikami mieszacza i pogodowym np. plum 850/920

Rozbudowa o moduł internetowy i regulator pokojowy

Moduł internetowy pozwoli na podgląd on-line palnika i pracy ogrzewania za pośrednictwem internetu i darmowej aplikacji na smartphone (iPhone iOS i android) jak i w przeglądarce na komputerze. Wskazuje prawie wszystkie informacje z sterownika palnika i pozwala na ich zmianę. np. wyłącz bojler lub zmień temp. wody lub w domu.

Regulator pokojowy najlepiej oryginalny z dotykowym ekranem. Pozwala regulować temperaturami pokoju i bojlera jak i nastawy kotła już z salonu. Regulator da wiele ciekawych i przydatnych funkcji razem z tym. że pokaże ilość w % pelletu w zbiorniku jak i temp na zewnątrz (jeśli zastosujemy cz. pogodowy)

Jaki palnik wybrać

palnik podstawowe rynnowy

automatyczne rozpalanie
automatyczna praca przez całą dobę
automatyczne dobór mocy do zmiennego zapotrzebowania
nastawy czasowe kiedy ma urządzenie pracować a kiedy nie
nastawy temperaturowe dzięki czemu mamy dokładnie taką temperaturę w pomieszczeniu i w bojlerze jaką sobie zaprogramujemy.
W dwóch programach nastawiamy temperaturę dzienną i nocną zarówno ogrzewania jak i wody CWU
np. model Platinium Bio Kostrzewy lub Basic KIPI

palniki z przesuwającą się płyta na dnie palnika

palnik posiada wszystkie cechy co palnik podstawowy rynnowy dodatkowo;
siłownik porusza się płytą palnika przesuwającą się po dnie palnika. Spycha w ten sposób pozostałości po paleniu.
w sposób automatyczny czyści się mechanicznie przed rozpoczęciem pracy czyści się całkowicie
w trakcie pracy delikatniej czyści się w niewielkiej części
pod koniec pracy znów czyści się całkowicie
przy dobrym palniku są zastosowane takie mechanizmy, które są zabezpieczone i nie powinny się uszkodzić w razie ewentualnej blokadzie płyty. Gdyby doszło do zablokowania płyty przy np. zbyt długim nieczyszczeniu palnika i kotła sterownik wyświetli alarm. Należy go skasować, wyczyścić dokładnie palnik i powinien palnik wrócić do automatycznej pracy bez uszkodzenia.
Częstotliwość ruchu płyty można regulować.
np. model VG kostrzewa lub Agromatic

palnik z obrotową komorą spalania

tutaj również palnik posiada wszystkie cechy co palnik podstawowy rynnowy dodatkowo;
siłownik wprowadza okrągłą rurę paleniska w obrót. Dzięki temu pozostałości po paleniu nie zdążą się skleić razem i nie urosną do większych rozmiarów.
w sposób automatyczny i nieprzerwany czyści się mechanicznie przed rozpoczęciem pracy przez kilka do kilkunastu sekund się kręcąc.
w trakcie pracy czyści się delikatniej kręcąc co pewien czas
pod koniec pracy kręci się najdłużej aby porządnie wysypać pozostałości po paleniu.
przy dobrym palniku są zastosowane takie mechanizmy, które nie powinny się nic blokować.
Prędkość i częstotliwość obrotu komory można regulować
np. model Rot-power KIPI (nowa nazwa ROTARY) lub SPIN Kostrzewy

Ceny i koszty serwisowania

Ile kosztuj palnik i inne podzespoły?

Na dole strony przedstawiamy najpopularniej kupowane palniki wraz z aktualnymi cenami w danej mocy.

Ile kosztuje montaż

Montaż kosztuje zazwyczaj od 600zł do 2000zł przy instalacjach domowych. Wszystko zależy od kosztów i czasu modernizacji, odległości dojazdu i regionu kraju. Dlatego aby wycenić twoją inwestycję skontaktuj się z nami.
instalacje przemysłowe są zbyt różne i nie da się ich nawet orientacyjnie wycenić dlatego w razie potrzeby zachęcamy do kontaktu i wycenimy twoją inwestycję.

Ile kosztuje serwis i jak często trzeba go robić?

Uruchomienie gwarancyjne kosztuje około od 250-350zł plus koszty dojazdu.
zdarza się, że klient zleca dodatkowe prace monterskie podczas uruchomienia, wówczas ustalają indywidualnie zakres i koszt tych prac.
serwis roczny kosztuje 250-550zł plus dojazd. Dla naszych klientów, którzy kupili palnik a tym bardziej gdy my to montowaliśmy stosujemy rabaty.
najczęstszą usterką jest przepalająca się grzałka koszt waha się zazwyczaj od 90 do 220 zł

Serwis i uruchomienia gwarancyjne

gwarancja na palnik

Na dole strony przedstawiamy najpopularniej kupowane palniki wraz z aktualnymi cenami w danej mocy.

przeglądy gwarancyjne

Przeglądy gwarancyjne są co rok i są również płatne, wydłużają gwarancję o kolejny rok. Każdy producent ma różne warunki gwarancyjne co do długości gwarancji (najczęściej 2-3 lata) i jakie podzespoły są objęte jak długim okresem gwarancji.

Naprawy gwarancyjne

Jeśli do awarii lub usterki doszło nie z winy użytkownika ani z jakości peletu to naprawa jak i dojazd jest najczęściej bezpłatny. Jeśli natomiast winą jest błąd użytkownika czyli najczęściej zbyt rzadkie czyszczenie urządzenia lub zbyt niska jakość pelletu wówczas naprawy są zazwyczaj płatne wraz z dojazdem. 

Najczęstsze awarie i usterki

Uszkodzenia grzałek

Grzałki są przyczyną najczęstszej usterki palnika. W zależności od producenta i modelu od nawet 1 roku do mamy klientów z 7 letnią grzałką od nowości, która do dzisiaj działa.

Można awaryjnie odpalić palnik ręcznie, nie jest to komfortowa sytuacja ale w braku grzałki lub możliwości wymiany grzałki pomocne w niedopuszczeniu do wychłodzenia budynku.

Wystarczy w trakcie rozpalania włożyć rozpałkę grillową i podpalić ja np. zapalniczką. Palnik rozpocznie pracę wsypie dawkę startową, która rozpali się od naszej rozpałki zapalonej i wejdzie w pracę, nagrzewając dom jak to się działo zazwyczaj.

Niestety palnik zgaśnie jak nagrzeje dom ale do czasu wymiany możemy się powtarzać rozpalanie ręcznie.

Rozpalanie ręczne nie są zalecane i wykonujesz je na własne ryzyko.

zmiana pelletu

Zazwyczaj zmiana pelletu nie wpływa na pracę palnika. Jeśli się to zdarza to najczęściej gdy zmiana jest średnicy z 6mm na 8mm lub gdy pellet ma znacznie inną długość czy zupełnie inaczej się pali. Czasem niestety będzie konieczna ingerencja. W niektórych palnikach możesz przeważyć podajnik (poprawienie wydajności podajnika na prawidłową) po zmianie pelletu co powinno pomóc w poprawnym rozpaleniu i pracy palnika. Niestety nie w wszystkich, w niektórych przypadkach jest konieczność wezwania zaprzyjaźnionego serwisu.

żużel na palniku czyli zbyt słaba jakość pelletu

Jeśli nie jest to naprawdę słaby pellet to palniki samoczyszczące powinny sobie poradzić z jego usunięciem. Nagromadzony żużel w palniku (szczególnie nie samoczyszczącym urządzeniach) może spowodować uszkodzenia palnika i jego podzespołów. Naprawa wówczas nie jest darmowa a może kosztować większą kwotę. Jeśli używasz gorszy pellet to nadzoruj częściej palnik i kocioł aby jego praca była bezawaryjna na wiele lat.

W palnikach samoczyszczących zazwyczaj nie powinno dość do takiej sytuacji i palnik samoczyszczący powinien się samoczynnie oczyścić. Mimo wszystko dozoruj palnik jeśli korzystasz z gorszej jakości pelletu.

Czy używasz palnika samoczyszczącego czy nie samoczyszczącego staraj się używać pelletu na tyle dobrego aby dał Ci jak największy komfort użytkowania i jak najrzadszą przerwę w podchodzeniu do palnika.

Dlaczego to sie opłaca?

CHRONISZ ŚRODOWISKO

Spalanie pelletu najlepiej A1 (czyli czyste trociny drzewna) jest jedną z najczystszych możliwych form ogrzewania jakie jest na rynku. Proces spalania na palniku jest tak dopracowany że spala się pellet i gazy z spalonego pelletu. Spaliny z dobrego i dobrze wyregulowanego palnika są bardzo czyste, nie powodują osadzania się sadzu w kotle i kominie. Naukowcy wyliczyli drzewo które rosło wchłonęło tyle samo dwutlenku węgla co wytwarza spalający się pellet w naszych palnikach.

Zautomatyzujesz swój kocioł

Automatyczny kocioł do komfort dla Ciebie i więcej czasu dla siebie samego i twojej rodziny. 

DBASZ O ZDROWIE

Kotłownia bez szkodliwych substancji, które wchłania najbardziej ci co obsługują urządzenie ale również domownicy, którzy również wchłaniają te substancje jak i wszyscy sąsiedzi.

Koniec życiem w szkodliwych warunkach wybierz ekologię i ekonomię – to się opłaca.

Palniki na pellet – przykładowe zastosowania

Montaż palnika peletowego do kotła olejowego i gazowego
zalety

Konstrukcja kotła jest łudząco podobna do dzisiaj produkowanych kotłów na pellet i to markowych producentów. Montaż palnika do kotła olejowego do prawie doskonała modernizacja. Kotły z palnikiem dają bardzo duże oszczędności finansowe zazwyczaj jest to 40 nawet do 60 %.

Sprawność kotłów węglowych, śmieciowych na drewno
Kotły olejowe były już w latach `90 bardzo dobrze zaprojektowanymi kotłami, które potrafiły wychładzać spaliny tak jak to robią dzisiejsze nowoczesne kotły na pellet. Gazy z pelletu są bardzo podobnymi gazami jak z oleju opałowego dlatego tak dobrze nadają się do modernizacji. Są oszczędne jak dzisiejsze nowoczesne kotły. Dzięki szybkiej i stosunkowo taniej modernizacji, która nie wymaga wymiany kotła i zmian w hydraulice, Koszty bardzo szybko zazwyczaj już w pierwszym lub drugim roku użytkowania zwracają się koszty inwestycji.

Zwrot z inwestycji jest znacznie szybszy w dużych inwestycjach gdzie spala się dużo paliwa, w tych inwestycjach mieliśmy zwrot z inwestycji prawie 200.000zł w trochę powyżej połowy roku.

Oczyszczanie kotła

W tych kotłach niema zazwyczaj wyczystki ani popielników. Z dołu wymiennika wyciągamy łopatką plus zmiotka. Bardziej komfortowym rozwiązanie jest oczyszczanie kotła odkurzaczem kominkowym lub budowlanym. Szybko i czysto

Wady i konsekwencje
Kocioł olejowy został zaprojektowany do spalania oleju opałowego, po spaleniu którego prawie wcale nie zostają jakiekolwiek odpady. Wymiennik jest stosunkowo mały i ma mało miejsca na popiół po spaleniu pelletu. W konsekwencji tego należy oczyszczać tego typu kocioł zazwyczaj częściej choć nie zawsze. Jest to okres około 3-7 dni w okresie mrozów w zimę. Przy tak dużych oszczędnościach wielu inwestorów chętnie wyczyści kocioł.
Montaż palnika do kotła węglowego, śmieciowego, miałowego, na drewno
zalety
Kotły węglowe z ręcznym załadunkiem a palniki pelletowe. Koniec z rannym wstawaniem w zimnym domu z zimną wodą w kranie. Koniec z porannymi rozpalaniem w kotle, które trzeba ciągle pilnować i dokładać paliwa. Koniec z strachem, że jak wyłączą prąd i pompa stanie to zagotuje Ci kocioł. Po modernizacji przynajmniej na okres jednego tygodnia w okresie zimy nie musisz w ogóle podchodzić do kotła (w palnikach samoczyszczących). Dzięki zamontowaniu palnika na pallet z automatycznym podajnikiem Twój kocioł staje się nowoczesnym kotłem, który w pełni zautomatyzowany sposób rozpala się, dawkuje ilość podawanego paliwa i czyści się.

Koniec z szorowaniem kotła i skuwaniem resztek sadzy z wymiennika. Popiół po spaleniu pelletu to sypki proszek przypominający w strukturze mąkę kuchenną. Suchy pyłek wymiatamy miotełką i wyciągamy szufelką.

W związku z zmianami w prawie i opinii publicznej jest duży nacisk na ekologiczne i czyste spalanie paliw, szczególnie w sąsiedztwie zabudowanym. Montując palnik na pellet pozbywasz się problem zanieczyszczania i nieprzyjemności z tym związanych. Rodzina i sąsiedzi będą ci wdzięczni jak zobaczą, że przestało się dymić z twojego komina

Sprawność kotłów węglowych, śmieciowych na drewno
Kotły tak zwane śmieciuchy często wkładano za duże. Korzystając z tego możemy palnik na pellet ustawić na mniejszej mocy niż moc znamionowa kotła co obniża jego straty kominowe. Po montażu palnika montujemy równiez automatyczny podajnik na pellet, zrobi coś co ty nie jesteś w stanie robić czyli po kilka czy kilkanaście ziarenek pelletu wsypuje pellet do palnika. Praca z mniejszą mocą ale równomiernie w dłuższym okresie i utrzymywaniu temperatury daje komfort cieplny. Palnik pilnuje żeby w kotle była taka temperatura przez cały czas jaką ustawimy. Jak założymy regulator pokojowy to nawet lepiej bo będzie patrzył i utrzymywał temperature w pomieszczeniu na ustawionym przez ciebie poziomie. W transporcie drogowym mówi się ekodrajwing czyli spokojna jazda mniejszą mocą ale równostajnie dowiezie cię do celu za mniejsze pieniądze.

Koszty są trudno policzalne z opinii klientów są najczęściej zbliżone jak na węglu lub trochę wyższe. Wszystko zależy jaki węgiel macie w swojej okolicy i po ile. Jaka jest jego kaloryczność To samo tyczy się do drewna. Komfort użytkowania i zmienjszona częstotliwość obsługi kotła z palnikiem na pellet równoważy z nawiązką czasem wyższe koszty choć wielokrotnie klienci po zliczeni wszystkich kosztów węgla, drewna, rozpałek to na pellecie jest porównywalnie.

Oczyszczanie kotła
Oczyszczanie suchego popiołu to do porównania do czyszczenia sadzy po drenie i węglu nieporównywalna przyjemność. Bez smrodu, tłustej sadzy i szkodliwych substancji które wchłaniałeś dotychczas. Co ważne to ilość popiołu która na pellecie się zmniejsza z na około 0,5% a nie jak na węglu czy drewnie 20%-40%. Popiół z pelletu wykorzystaj jako nawóz w ogrodzie.

Ważna sprawa to komfort dla osób starszych, którzy maja coraz większe problemy zobsługą

Wady i konsekwencje
Trudno w tym rozwiązaniu doszukiwać się wad. Jedyna to taka że trzeba zainwestować aby z tego skorzystać. Zastanów się czy warto w twoim przypadku
Montaż palnika do kotła z podajnkiem retortowym na eko groszek i pellet
zalety
Kotły węglowe z automatycznym załadunkiem na palniki pelletowe. Kocioł na ekogroszek to nic innego jak trochę lepszy śmieciuch z zamontowanym palnikiem automatycznym do spalania węgla odpowiedniej wielkości. Po modernizacji przynajmniej na okres jednego tygodnia w okresie zimy nie musisz w ogóle podchodzić do kotła a jeśli masz duży wymiennik i popielnik to nawet na kilka tygodni. Przecież popiół z pelletu to około 0,5% a z ekogroszku (węgla) 20-40%.

Koniec z zrywającymi się zrywkami, korodującym zbiornikiem i podajnikiem i z zapachem jak z przemysłowej kotłowni. Koniec z sadzą w kotłowni i wszędzie w okół. Koniec z wieczna regulacją nastaw przy zmianie paliwa i zmianie warunków pogodowych.

Dzięki zamontowaniu palnika na pallet z automatycznym podajnikiem Twój kocioł staje się nowoczesnym kotłem, który w pełni zautomatyzowany sposób rozpala się, dawkuje ilość podawanego paliwa i czyści się.

Koniec z szorowaniem kotła i skuwaniem resztek sadzy z wymiennika w ciepłe dni kiedy kocioł chodzi wciąż na podtrzymaniu. Popiół po spaleniu pelletu to sypki proszek przypominający w strukturze mąkę kuchenną. Suchy pyłek wymiatamy miotełką i wyciągamy szufelką lub odkurzaczem kominkowym. I tak zawsze nawet latem gdy mało kocioł pracuje lub tylko nagrzewa wodę do bojlera.

Sprawność kotłów węglowych, śmieciowych na drewno
Kotły tak zwane ekogroszkowce również i tu często wkładano za duże. Korzystając z tego możemy palnik na pellet ustawić na mniejszej mocy niż moc znamionowa kotła co obniża jego straty kominowe. Po montażu palnika montujemy również automatyczny podajnik na pellet, zrobi coś co ty nie jesteś w stanie robić czyli po kilka czy kilkanaście ziarenek pelletu wsypuje pellet do palnika. Praca z mniejszą mocą ale równomiernie w dłuższym okresie i utrzymywaniu temperatury daje komfort cieplny. Palnik pilnuje żeby w kotle była taka temperatura przez cały czas jaką ustawimy. Jak założymy regulator pokojowy to nawet lepiej bo będzie patrzył i utrzymywał temperaturę w pomieszczeniu na ustawionym przez ciebie poziomie. W transporcie drogowym mówi się ekodrajwing czyli spokojna jazda mniejszą mocą ale równo stajnie dowiezie cię do celu za mniejsze pieniądze.

Dodatkowo Automatyczne rozpalanie i brak pracy na siłę na podtrzymaniu zmniejsza zużycie paliwa. Kocioł na ekogroszek w duże mrozy mógłby być oszczędniejszy ale ile mamy miesięcy srogich zim w kraju? Ostatnie lata coraz częściej zimy są coraz chłodniejsze. W tych warunkach oszczędności na pellet znacznie się zwiększają i mimo pracy latem czy na małych mocach kocioł się wyłącza, jak temperatura spadnie to się włącza rozpalając grzałką elektryczną pellet. Palnik na pellet pracuje jak musi a nie jak ekogroszek bo musi żeby nie zgasł bo się nie rozpali. (zazwyczaj bo są śladowe modele kotłów które ekogroszek są w stanie zapalić jednak jest to bardzo rzadko).

Z informacji od klientów potwiedzają, że zimą trochę jest na pelecie drożej ale z dodaniem chyba i trochę. Ale wiosna, lato i jesień to już tylko oszczędności na palniku pelletowym.

Oczyszczanie kotła
Oczyszczanie kotła to po ekogroszku przyjemność. Dużo rzadsze czyszczenie. Dużo czystsza praca. Brak toksycznych śmierdzących zapachów, które wdycha użytkownik i jego bliscy. Popiół z pelletu sypiemy do ogródka na nawóz a nie do śmieci. Klienci w tej kwestii często nie mogą się nachwalić.
Wady i konsekwencje

Wady to konieczność zainwestowania żeby z tego korzystać. Trudno w tym przypadku coś więcej wyszukiwać.

Montaż palnika do kotła z podajnikiem tłokowym, szufladowym na miał
zalety
Kotły węglowe z automatycznym załadunkiem na palniki pelletowe. Po modernizacji zazwyczaj na okres jednego tygodnia w okresie zimy lub rzadziej nie musisz w ogóle podchodzić do kotła. Dzięki zamontowaniu palnika na pallet z automatycznym podajnikiem Twój kocioł staje się nowoczesnym kotłem, który w pełni zautomatyzowany sposób rozpala się, dawkuje ilość podawanego paliwa i czyści się.

Koniec z szorowaniem kotła i skuwaniem resztek sadzy z wymiennika. Popiół po spaleniu pelletu to sypki proszek przypominający w strukturze mąkę kuchenną. Suchy pyłek wymiatamy miotełką i wyciągamy szufelką.

Sprawność kotłów węglowych, śmieciowych na drewno

,

Oczyszczanie kotła

,

Wady i konsekwencje

,

Montaż palnika do piekarni
zalety
Montaż do piekarni to precyzyjna inwestycja. Piec ma ściśle określone temperatury wypieku . Czasem w szczególnych momentach nawet kilku stopniowa zmiana temperatury potrafi zniszczyć wkład piekarniczy. Wszystko to jesteśmy w stanie ustawić na palniku pelletowym i automatyce.
Sprawność kotłów olejowych a oszczędność
Piece piekarnicze, które zaprojektowane są do gazu i oleju opałowego to podobne parametry pracy. Płomień w piecu jest dużo większy z peletu jak z opału czy gazu dlatego lepiej omiata wnętrze wymiennika pieca. Dlatego zazwyczaj ma większą sprawność na pellecie.

W piecach RRK równomierna praca palnika podtrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Gwarantuje bardzo dobry wypiek.

Oczyszczanie kotła

,

Wady i konsekwencje
Koszt inwestycji, który trzeba ponieść ale i tu w związku z dość dużym zużywaniem np. oleju opałowego zwrot z inwestycji jest bardzo szybki.

Należy oczyszczać palnik i piec czego dotychczas nie trzeba było robić ale jak zwykle przy dużych oszczędnościach finansowych jest z czego dopłacić obsłudze aby oczyszczać urządzenia.

Montaż palnika w kotłach olejowych lub gazowych dużych mocy pod nadzorem uDt
zalety
Montaż palników na pellet do kotłów zaprojektowanych do spalania gazu i oleju opałowego, które są zamontowana w układzie zamkniętym o mocy <70kW podlegają pod dozór Urzędu Dozoru Technicznego. Przepisy dopuszczają modernizację takich kotłów pod bardzo restrykcyjnymi warunkami. Jeśli masz taką instalację to skontaktuj się a wykonamy kalkulację modernizację tej kotłowni.[/et_pb_toggle][et_pb_toggle title="Sprawność kotłów olejowych a oszczędność" open_toggle_text_color="#000000" open_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" closed_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" icon_color="#5eb838" toggle_icon="||divi||400" use_icon_font_size="on" icon_font_size="25px" open_icon_color="#000000" open_toggle_icon=">||divi||400" open_use_icon_font_size="on" open_icon_font_size="25px" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" title_text_color="#000000" title_font="|700||on|||||" body_font="|300|||||||" border_radii="on|5px|5px|5px|5px" border_width_all="2px" border_color_all="#5eb838" global_colors_info="{}"]Sprawność takich instalacji jest na najwyższym poziomie. Kotły olejowe bardzo dobrze zazwyczaj radzą sobie w kotłach na olej opałowy. W inwestycji z załączonego zdjęcia zamontowaliśmy palnik 300kW do kotła 1000kw i przy precyzyjnej regulacji osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki sprawności. Instalacja wraz z kotłem została odebrana przez UDT choć była to wówczas nowość i trudno było przekonać urzędników do naszej racji. Do dzisiaj inwestycja pracuje i jest cyklicznie przeglądana prze UDT. Kocioł jest w stanie spalić około 1 tony pelletu na dobę więc łatwo sobie policzyć ile inwestor z Poznania oszczędza każdego dnia spalając pellet a nie olej opałowy. W sklali roku robi się większa kwota.[/et_pb_toggle][et_pb_toggle title="Oczyszczanie kotła" open_toggle_text_color="#000000" open_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" closed_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" icon_color="#5eb838" toggle_icon="||divi||400" use_icon_font_size="on" icon_font_size="25px" open_icon_color="#000000" open_toggle_icon=">||divi||400" open_use_icon_font_size="on" open_icon_font_size="25px" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" title_text_color="#000000" title_font="|700||on|||||" body_font="|300|||||||" border_radii="on|5px|5px|5px|5px" border_width_all="2px" border_color_all="#5eb838" global_colors_info="{}"]Przy montażu palnika na tak dużych instalacjach zawsze są osoby dozorujące instalacje. Zazwyczaj te osoby zajmują się oczyszczaniem kotła. Przy tak dużych oszczednościach jest z czego dołożyć obsłudze urządzenia.[/et_pb_toggle][et_pb_toggle title="Wady i konsekwencje" open_toggle_text_color="#000000" open_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" closed_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" icon_color="#5eb838" toggle_icon="||divi||400" use_icon_font_size="on" icon_font_size="25px" open_icon_color="#000000" open_toggle_icon=">||divi||400" open_use_icon_font_size="on" open_icon_font_size="25px" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" title_text_color="#000000" title_font="|700||on|||||" body_font="|300|||||||" border_radii="on|5px|5px|5px|5px" border_width_all="2px" border_color_all="#5eb838" global_colors_info="{}"]Wadą jest dłuższy proces wdrażania inwestycji przez dokumentację i akceptację kolejnych urzędów. No i oczywiście koszt inwestycji, który trzeba ponieść. Inwestorzy bardzo szybko spłacają inwestycję i zaczynają oszczędzać. Najczęściej już w pierwszym roku koszty się zwracają i zaczynają oszczędności.[/et_pb_toggle][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure="1_4,3_4" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" global_colors_info="{}"][et_pb_column type="1_4" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" global_colors_info="{}"][et_pb_image src="https://www.nole.com.pl/wp-content/uploads/2024/05/palnik-na-pellet-w-suszarni-kukurydzy.webp" title_text="palnik na pellet w suszarni kukurydzy" show_in_lightbox="on" align="center" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" global_colors_info="{}"][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type="3_4" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" custom_padding="||||false|false" global_colors_info="{}"][et_pb_text _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" text_font="|700||on|||||" text_font_size="22px" global_colors_info="{}"]Montaż palnika suszarni zboża, kukurydzy, tytoniu, trocin itd.[/et_pb_text][et_pb_toggle title="zalety" open_toggle_text_color="#000000" open_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" closed_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" icon_color="#5eb838" toggle_icon="||divi||400" use_icon_font_size="on" icon_font_size="25px" open_icon_color="#000000" open_toggle_icon=">||divi||400" open_use_icon_font_size="on" open_icon_font_size="25px" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" title_text_color="#000000" title_font="|700||on|||||" body_font="|300|||||||" border_radii="on|5px|5px|5px|5px" border_width_all="2px" border_color_all="#5eb838" global_colors_info="{}"]Największa zaletą tego rozwiązania są oszczędności. I w tym przypadku podczas pracy urządzenia a są to zazwyczaj duże urządzenia paliworzerne, spala się dużo paliwa. Przy modernizacji suszarni mamy szybki zwrot z inwestycji. [/et_pb_toggle][et_pb_toggle title="Sprawność suszarni olejowych i gazowych a oszczędność" open_toggle_text_color="#000000" open_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" closed_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" icon_color="#5eb838" toggle_icon="||divi||400" use_icon_font_size="on" icon_font_size="25px" open_icon_color="#000000" open_toggle_icon=">||divi||400" open_use_icon_font_size="on" open_icon_font_size="25px" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" title_text_color="#000000" title_font="|700||on|||||" body_font="|300|||||||" border_radii="on|5px|5px|5px|5px" border_width_all="2px" border_color_all="#5eb838" global_colors_info="{}"]Oszczędnośc do oleju opłaowego to przedstawie na podstawie urządznia z zdjęcia. Klient na 1 wsad suszenia kukurydzy zuzywał 300l oleju opłaowego. Po montażu palnika na pellet zużywa na 1.5 wsadu 300 kg pelletu. Przelicz sobie według aktualnej ceny oleju opłłowegoi pelletu to wyjdzie jakie sa oszczędności. W cenach [/et_pb_toggle][et_pb_toggle title="Oczyszczanie kotła" open_toggle_text_color="#000000" open_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" closed_toggle_background_color="RGBA(255,255,255,0)" icon_color="#5eb838" toggle_icon="||divi||400" use_icon_font_size="on" icon_font_size="25px" open_icon_color="#000000" open_toggle_icon=">||divi||400" open_use_icon_font_size="on" open_icon_font_size="25px" _builder_version="4.25.1" _module_preset="default" title_text_color="#000000" title_font="|700||on|||||" body_font="|300|||||||" border_radii="on|5px|5px|5px|5px" border_width_all="2px" border_color_all="#5eb838" global_colors_info="{}"]

,

Wady i konsekwencje

,

Przeróbki hydrauliczne i montaż dodatkowej hydrauliki i podzespołów
dodatkowe prace przy okazji montażu palnika
Podczas przygotowań do montażu palnika czasami wychodzą na jaw niedoskonałości isniejącej instalacji hydraulicznej w twojej kotłowni. Dlatego jest możliwość przy okazji prac monteskich dołożyć czy wymienić zużyte, cieknące elementy.
Najczęściej wykonywane zmiany w hydraulice
Montaż zabezpieczenia powrotu kotła – dzisiaj montując nowe kotły to podstawowa i koniecznie wymagana czynność. Bez tego kocioł nie otrzyma gwarancji.

Montaż drugiego obiegu grzewczego. Dzięki czemu rozdzielamy obieg na ogrzewanie budynku i ogrzewanie bojlera czasem rozdzielamy również ogrzewanie na inne części budynku lub podłączamy kolejne budynki pod ten kocioł. Prace te pozwalają na precyzyjne rozprowadzenie ciepła po osobnych częściach nieruchomości. Każdy z obiegłów możemy osobno włączać i możemy w każdym utrzymywać inne temperatury. Czyli w domu mamy np.23 stopie. W biurze 20 stopni a w magazynie 16 stopni. W każdej z części budynku mamy również obniżenie temperatury gdy nie korzysta się z tej części. Czyli na weekend w biurach spada temp na 19 stopni a w magazynie na nie mniej jak 12 stopni.

Filmiki

Animacja montażu palnika do kotła olejowego.
Film pokazujący jak się czysci kocioł olejowy z popiołu pelletowego.

Polecane i sprawdzone palniki

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Przykładowe realizacje

Informacje zawarte na stronie internetowej nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego z dn. 23.04.1964 r. Księga pierwsza, Tytuł IV, Dział II.

@ nolimitsenergy_nole

Obserwuj nas na Instagramie

© Copyright 2024 No Limits Energy | Stwórz z nami dobry klimat. Wszelkie prawa zastrzeżone | Regulamin | Polityka prywatności | Polityka plików cookies

Select more than one item for comparison.