Jaki rodzaj biomasy grzeje Polaków? pellet z biomasy

Prognoza cen pelletu na rok 2023: czy możemy spodziewać się wzrostu czy spadku?

Rynek pelletu ulega dynamicznym zmianom, a ceny surowca w 2022 roku wzrosły znacznie, by na początku roku 2023 drastycznie spaść. W związku z tym, klienci i sprzedawcy pelletu są narażeni na dużą niepewność co do przyszłych cen. Jak będą się kształtować ceny w kolejnym sezonie grzewczym?

 

Warto zadać pytanie, dlaczego ceny pelletu były tak wysokie? W 2021 roku Rosja dostarczyła do Europy prawie 2 milionów ton pelletu, co uczyniło ją największym dostawcą tego surowca na całym kontynencie. Jednakże, agresja na Ukrainę zmieniła sytuację w całej branży surowców energetycznych.

 

„Reakcją na zmiany w polityce międzynarodowej była przede wszystkim panika. Pellet zaczęto kupować i magazynować jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego w dużych ilościach. Spowodowało to ruch na rynku niespotykany dotąd na taką skalę w okresie wiosennym i letnim” – stwierdza Adam Sosnowski, prezes zarządu firmy Poltarex.

 

Dlaczego ceny pelletu zaczęły spadać na początku 2023 roku?

Wprowadzenie nowych ograniczeń i sankcji wobec Rosji, która była głównym dostawcą pelletu, spowodowało spadek podaży tego surowca na rynku europejskim. Wzrost inwestycji w energetykę odnawialną i alternatywne źródła energii, takie jak panele słoneczne czy pompy ciepła, również wpłynęły na zmniejszenie popytu na pellet. Ponadto, producenci i dystrybutorzy podjęli działania w celu zwiększenia podaży, co również wpłynęło na obniżenie cen.

„Do tej pory rynek charakteryzował się dużą zmiennością związaną ze skokowym wzrostem zamówień, wahaniami cen surowca, energii oraz kosztów produkcji – komentuje Tomasz Warakomski, kierownik działu e-commerce w epellety.pl. – Obecnie stosunkowo ciepła zima oraz ustabilizowanie popytu wpłynęły pozytywnie na ceny i unormowanie rynku pelletu. Prognozuję, że następne miesiące nie przyniosą gwałtownych zmian, a rynek czeka stabilizacja.”

Klienci korzystający z pelletu jako źródła ogrzewania zauważyli, że w ostatnim czasie zużywają znacznie mniej paliwa niż w poprzednich latach. Według wielu z nich, jest to wynikiem postępu technologicznego, który umożliwia oszczędne i bardziej efektywne korzystanie z tej formy ogrzewania.

 

„Od połowy września do połowy stycznia, do ogrzania domu o powierzchni ponad 200 m2 zużyłem 2,5 tony pelletu. W ubiegłych latach było to przynajmniej o tonę więcej” – mówi Michał Nowak, mieszkaniec gminy Pobiedziska (woj. wielkopolskie).

 

„Sprzedaż kotłów na pellet w drugiej połowie 2022 roku spadła aż o 80%. Ma to związek z wysokimi cenami granulatu oraz z zastojem w sektorze budownictwa” – informuje Łukasz Śmigielski, kierownik sprzedaży w firmie Kotłostal.

 

Jak kształtować się będą ceny pelletu w 2023 roku?

Zmniejszenie liczby kotłów zasilanych pelletami spowodowało spadek popytu na ten rodzaj paliwa. Z kolei, to doprowadziło do zaburzeń na rynku, a ceny pelletu zaczęły gwałtownie spadać. W zimie 2020/2021 sytuacja ta uległa pogorszeniu, a niskie przychody ze sprzedaży spowodowały zamknięcie wielu małych zakładów produkcyjnych.

Prognozowanie cen pelletu w przyszłości jest zawsze trudnym zadaniem, ponieważ zależy ono od wielu czynników, takich jak popyt i podaż, koszty produkcji i transportu, a także zmiany na rynku energii. Niemniej jednak, można przewidzieć, że jeśli sprzedaż kotłów zasilanych pelletami zacznie ponownie wzrastać, to może to wpłynąć na stabilizację cen tego paliwa lub nawet na ich nieznaczny wzrost.

 

Z drugiej strony, wiele firm produkujących pellet stawia obecnie na rozwój i inwestycje w nowoczesne technologie, co pozwala na bardziej efektywną produkcję i może wpłynąć na dalszy spadek cen. Warto również zwrócić uwagę na kwestie regulacyjne, takie jak podatki lub subsydia dla producentów i użytkowników pelletu, które również mogą wpłynąć na ceny tego paliwa w przyszłości.

 

Prognoza cen pelletu na rok 2023

Mimo to, wzrost sprzedaży kotłów na pellet może być pozytywnym sygnałem dla rynku i dla ochrony środowiska. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby zmniejszania emisji CO2 i zaczyna poszukiwać alternatywnych źródeł energii, co wpłynęło na rosnącą popularność kotłów na pellet. Jednakże, należy również pamiętać, że wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, a nie tylko od trendów rynkowych.

 

„Pellet zawsze będzie lepszą alternatywą dla innych metod ogrzewania, bo można go produkować. To oznacza, że w porównaniu z węglem czy gazem, nie ma szans, by za jakiś czas zabrakło materiału opałowego dla tego typu instalacji. Już teraz można dostrzec, że wiele firm w związku ze stabilnością tego źródła ciepła, decyduje się na zainstalowanie dużych kotłów w swoich zakładach” – zaznacza Robert Rogosz, z Centrum Ogrzewania Pelletowego.

 

Kwestia cen nie jest jednoznaczna, jednak wydaje się, że mechanizmy popytu i podaży działają na korzyść konsumentów.

 

„W związku z coraz wyższymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej, z pewnością nie można liczyć na powrót ceny pelletu sprzed dwóch lat – opiniuje Paweł Pawłowski, dyrektor sprzedaży biopaliw w firmie Barlinek S.A. – Jednak rynek ochłonął po początkowej panice i przypuszczalnie popyt unormuje się, stabilizując przy tym ceny.”

 

Branża produkcyjna przemysłu opałowego zanotowała znaczące zmiany w swojej strukturze, które mogą wpłynąć na transakcje związane z pelletem. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na tańszy rodzaj paliwa, na rynku pojawiło się wielu nowych producentów, którzy oferują granulat z gryki lub słomy w cenach znacznie niższych niż te związane z wykorzystaniem surowca drzewnego. To jeden z czynników, który może sprawić, że rynek stanie się bardziej konkurencyjny na pewien czas.

 

Jednakże, opinie co do tej sytuacji nie są jednoznaczne. Wzrost kosztów surowca może prowadzić do spadku podaży granulatu i jest to ryzyko, z którym należy się liczyć.

 

Wbrew powszechnym obawom, Europa poradziła sobie dość dobrze i pelletu nie zabrakło na rynku. Jednak aktualnie notujemy spadek sprzedaży, jak również spadek produkcji, więc być może w niedalekiej przyszłości jednak tego pelletu będzie brakować” – ocenia Marta Olejniczak, właścicielka firmy TASK.

Źródło: magazynbiomasa.pl

 

W naszej ofercie możecie zakupić w korzystnych cenach kotły i palniki na pellet. Kliknij TUTAJ

i sprawdź naszą ofertę.

Możesz samodzielnie sprawdzić jakie jest Twoje zapotrzebowanie grzewcze wypełniając aplikację online TUTAJ, a my pomożemy w doborze odpowiedniego i ekologicznego urządzenia. Mamy również sieć instalatorów, którzy profesjonalnie zamontują sprzęt i wykonają niezbędne prace w kotłowni.