Pompa ciepła R290 bije R32 pod względem efektywności

Pompa ciepła R290 bije R32 pod względem efektywności

W miarę jak globalny popyt na pompy ciepła rośnie, popularny mit dotyczący nieefektywności urządzeń na propan (R290) w porównaniu z modelami na f-gaz został obalony przez certyfikowane dane, które były zebrane na podstawie testów dwóch pomp ciepła A+++, które wykazały 21-34% poprawę efektywności w porównaniu z urządzeniem na R32.

 

Porównanie to zostało dokonane przez holenderskiego wynalazcę i konsultanta pomp ciepła, Menno van der Hoffa, dyrektora generalnego TripleAqua. Van der Hoff ma ponad 30-letnie doświadczenie w sektorze pomp ciepła i prowadził konsultacje dla różnych, dużych, międzynarodowych marek pomp ciepła.

 

Swoimi spostrzeżeniami na temat globalnego rynku pomp ciepła, ze szczególnym uwzględnieniem sektora naturalnych czynników chłodniczych, Van der Hoff podzielił się podczas sesji “Heat Pump Market Trends” na niedawnym ATMO Europe Summit, który odbył się w Brukseli w Belgii w dniach 15-16 listopada. Organizatorem ATMO Europe była ATMOsphere, wydawca portalu Hydrocarbons21.com.

 

Porównanie wydajności pomp ciepła na R290 i R32

Van der Hoff porównał dwie pompy ciepła, aby obalić mit, że pompy ciepła na naturalny czynnik chłodniczy nie są tak wydajne jak te na f-gaz. Do tego zadania wybrał wiodącą na rynku pompę ciepła A+++ R32 oraz austriacką pompę ciepła R290 z certyfikatem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA). Do porównania urządzeń wykorzystano certyfikowane dane.

 

W temperaturze 35°C (95°F) sezonowy współczynnik efektywności (SCOP) urządzenia R32 wynosił 4,72 (η = 186%), natomiast urządzenie R290 miało w tej temperaturze SCOP 5,66 (η = 226%) (poprawa o 21%). W temperaturze 55°C (131°F) różnica się powiększa – jednostka R32 wykazuje SCOP na poziomie 3,39 (η = 133%), a jednostka R290 na poziomie 4,48 (η = 179%). Oznacza to, że jednostka R290 jest o 34% bardziej wydajna w tej temperaturze.

 

Było jasne, że jednostka na propan przewyższa jednostkę na R32, podsumował Van der Hoff. “Kwestia, że naturalny czynnik chłodniczy powinien być mniej wydajny [niż jednostki f-gazowe] nie jest poparta danymi”.

 

Eksplodujący popyt

Van der Hoff podzielił się danymi rynkowymi pokazującymi konsekwentny wzrost globalnego rynku pomp ciepła w ciągu ostatniej dekady. Ponieważ rynek nie jest jeszcze dojrzały, spodziewany jest “wybuchowy wzrost” – wyjaśnił. W ciągu następnej dekady udział pomp ciepła w rynku ma być trzy- lub czterokrotnie większy niż obecnie.

 

W 2022 r. oczekuje się ponad 100% wzrostu w niektórych dużych krajach produkcyjnych, takich jak Niemcy, Holandia i Polska, a wzrost we Włoszech ma wynieść 143% obecnej sprzedaży, podzielił się Van der Hoff, opierając się na różnych raportach branżowych. W sierpniu 2022 r. w Niemczech zarejestrowano więcej pomp ciepła niż w całym roku 2021. Największy potencjał wzrostu ma Francja – stwierdził Van der Hoff.

 

Sprzedaż pomp ciepła z naturalnym czynnikiem chłodniczym również rośnie – oczekuje się 9,5% złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR) w latach 2022-2027 (wzrost z 5,8 mln USD do 9,8 mln USD). Największy wzrost spodziewany jest w pompach ciepła na CO2 (R744) w zakresie 200-500kW (57-142TR), według danych, którymi podzielił się Van der Hoff.

 

“Kwestia, że naturalny czynnik chłodniczy powinien być mniej wydajny [niż jednostki f-gazowe] nie jest poparta danymi”. Menno van der Hoff, TripleAqua

 

Przyszłość jest naturalna

Ponieważ więcej CFO (Chief Financial Officers) zmienia swoją wizję długoterminowych inwestycji z powodu rozporządzenia F-gazowego i proponowanych zakazów, naturalne czynniki chłodnicze stają się bardziej atrakcyjną opcją, wyjaśnił Van der Hoff. Wynika to w dużej mierze z rosnącej niepewności wokół f-gazów i ich wpływu na środowisko.

 

“Naturalne czynniki chłodnicze wejdą teraz na rynek bardzo szybko” – powiedział Van der Hoff. Oczekuje on, że rynek ten dojrzeje już w 2027 roku. “R32 i R410A znikną i wiele z nich zostanie zastąpionych przez propan” – przewiduje.

 

Van der Hoff spodziewa się również wielu klimatyzatorów typu split na rynku i uważa, że istnieje duży potencjał dla pomp ciepła na CO2 w średnich i wysokich wydajnościach. Widzi również, że rozwiązania ciepłownicze oparte na naturalnym czynniku chłodniczym stają się bardziej popularne.

 

W podsumowującym slajdzie Van der Hoff przewidział przyszłych przegranych i zwycięzców sektora w oparciu o dowody. Systemy o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego (VRF) znalazły się w kolumnie przegranych, a urządzenia wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy w kolumnie zwycięzców.

 

Źródło: hydrocarbons21.com

 

W naszej ofercie możecie zakupić w korzystnych cenach pompy ciepła renomowanych producentów. Kliknij TUTAJ i sprawdź naszą ofertę.

Możesz samodzielnie sprawdzić jakie jest Twoje zapotrzebowanie grzewcze wypełniając aplikację online TUTAJ, a my pomożemy w doborze odpowiedniego i ekologicznego urządzenia. Mamy również sieć instalatorów, którzy profesjonalnie zamontują sprzęt i wykonają niezbędne prace w kotłowni.