Program Kawka Plus i Kawka Bis

Program Kawka Plus i Kawka Bis

Programy Kawka Plus i Kawka Bis zostały przedłużone w miastach Wrocław i Poznań. Ich głównym celem jest walka z jakością powietrza w tych miastach i eliminowanie zanieczyszczeń. Dzięki tym programom mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w zakresie wymiany kotłów i modernizacji źródeł ciepła, co pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

 

Rodzaj działań wspierających w ramach programu KAWKA BIS w Poznaniu

Wspierane będą działania mające na celu likwidację sprawnych palenisk opalanych węglem, drewnem, brykietami lub innymi rodzajami biomasy, takimi jak piece, kotły, kominki, które stanowią trwałe wyposażenie lokali mieszkalnych lub nieruchomości mieszkalnych.

Należy jednak pamiętać, że sprawne źródła ciepła opalane paliwami stałymi muszą być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dodatkowo, dopuszcza się udzielanie dotacji na trwałą likwidację podwójnych systemów grzewczych, takich jak węglowo-gazowe lub węglowo-elektryczne, pod warunkiem, że posiadają one źródło ciepła opalane paliwem stałym, które jest niesprawne i zostało zainstalowane co najmniej 10 lat przed dniem złożenia wniosku. Warunkiem otrzymania dotacji jest:

  1. wykazanie przez wnioskodawcę, że niskoemisyjne źródło ciepła zainstalowane ponad 10 lat przed dniem złożenia wniosku jest niesprawne i w ostatnim okresie grzewczym wykorzystywane było wyłącznie źródło ciepła opalane paliwem stałym;
  2. trwała likwidacja obu systemów grzewczych;
  3. zamontowanie nowego, proekologicznego systemu ogrzewania.

 

Program KAWKA BIS skierowany jest do beneficjentów spoza sektora finansów publicznych, w tym osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

 

Wysokość dotacji zależy m.in. od preferowanego źródła ciepła i wynosi 100% kosztów kwalifikowanych, jednakże istnieje górny limit dofinansowania, który wynosi:

  1. 12 000 PLN/lokal – w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego lub ogrzewania olejowego,
  2. 15 000 PLN/lokal – w przypadku ogrzewania za pomocą pompy ciepła lub wykorzystania instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

 

Wrocławska Kawka Plus

Kawka Plus to miejski program dopłat we Wrocławiu, który ma na celu wymianę niespełniających norm ekologicznych pieców na ekologiczne źródła ciepła. W ramach programu osoby, które dokonają wymiany pieca, mogą otrzymać zwrot kosztów do 15 tysięcy złotych na zakup ekologicznego źródła ciepła.

 

Dzięki temu programowi możliwa jest wymiana źródła ciepła bez wkładu własnego, wyłącznie za pomocą dofinansowania od miasta. Dodatkowo, dzięki takiej wymianie, można uniknąć kary grzywny nawet do 5000 złotych, która zostanie wprowadzona zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej od 1 lipca 2024 r. za korzystanie z “kopciuchów”.

Dopłaty w programie otrzymać mogą:

  1. właściciele mieszkań lub domów we Wrocławiu – osoba fizyczna
  2. najemca mieszkania komunalnego,
  3. osoba, która wynajmuje mieszkanie lub dom we Wrocławiu (musi mieć zgodę właściciela lokalu)

Warunkiem jest, że w mieszkaniu (domu) musi być sprawny piec na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet, piece grzewcze na ekogroszek itp.).

 

Dofinansowanie do wymiany pieca na ekologiczne źródło ciepła w ramach programów Kawka i Kawka Plus może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji, jednakże nie przekroczy kwoty 15 000 PLN. Wymiana pieca może zostać przeprowadzona bez wkładu własnego, ponieważ instalator ma możliwość rozliczenia kosztów bezpośrednio z Urzędem Miejskim Wrocławia, stosując usługę pełnomocnictwa.

 

Ponadto, osoby, które wymienią lub wymieniły swoje piece węglowe w ramach programów Kawka i Kawka Plus, będą kwalifikować się do programu Termo Kawka, umożliwiającego uzyskanie dopłat do termomodernizacji. Uczestnicy projektu będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 000 PLN na wymianę nieszczelnych okien. Środki te mogą pokryć nawet 100% kosztów inwestycji, nie przekraczając jednak 1 000 PLN na jedno okno.

 

 

Źródło: zmienpiec.pl / poznan.pl / fundacjabezsmogu.pl

 

W naszej ofercie możecie zakupić w korzystnych cenach kotły i palniki na pellet. Kliknij TUTAJ i sprawdź naszą ofertę.

Możesz samodzielnie sprawdzić jakie jest Twoje zapotrzebowanie grzewcze wypełniając aplikację online TUTAJ, a my pomożemy w doborze odpowiedniego i ekologicznego urządzenia. Mamy również sieć instalatorów, którzy profesjonalnie zamontują sprzęt i wykonają niezbędne prace w kotłowni.